| Strona główna | O Parsęcie | Spływy kajakowe | Noclegi |
| O sponsorze strony | Galeria |


Najcenniejszym zasobem przyrodniczym regionu jest rzeka Parsęta, ok. 137 km, która wraz ze swoim największym doplywem Radwią zajmuje obszar ponad trzech tysięcy kilometrów kwadratowych.

Krajobraz dorzecza Parsęty kształtował lodowiec, po którym pozostała duża ilość oczek wytopiskowych, z których większość jest dzisiaj torfowiskami.

W dorzeczu Parsęty można łatwo zaobserwować duże ptaki takie jak żurawie, łabędzie, czaple, bociany. We wsi Łęczno koło Białogardu naliczono 19 gniazd bociana bialego.

Czyste, zimne wody o charakterze górskim stanowią znakomite środowisko dla występowania ryb łososiowatych. W 1995 r. podjęto program reintrodukcji lososia. Od 2001 r. można łowić sportowo łososia.

Ciekawostką są jeziora lobelitowe znajdujące się w po.łudniowej części dorzecza, w których występują reliktowe rośliny wodne: porybin i lobella jeziorna.

OGÓLNA PREZENTACJA TERENU
18 gmin lezących w dorzeczu Parsęty oraz dwie lezące poza tym obszarem tworzą Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, którego celem jest wspólne rozwiązywanie problemów ochrony środowiska oraz promowanie regionu. Rzeka Parsęta wraz ze swoim największym dopływem Radwią zajmuje obszar ponad 3 tys. km kwadratowych. Czyste, zimne wody o charakterze górskim stanowią znakomite środowisko dla występowania ryb łososiowatych. Wyjątkowe warunki klimatyczne połączone z występowaniem źródeł wód mineralnych oraz złóż borowin spowodowały, że w dorzeczu funkcjonują dwa uzdrowiska - Polczyn Zdrój znany w Europie z leczenia dolegliwości kobiecych i osteoporozy oraz Kołobrzeg - największe w Polsce uzdrowisko leczące choroby reumatyczne i dróg oddechowych.

TURYSTYKA, HOTELE, RESTAURACJE, WYDARZENIA
W Kołobrzegu i okolicach nie ma problemu z miejscami noclegowymi, gdyż jest to tradycyjny region wypoczynku letniego. Zwłaszcza od stycznia do maja oraz we wrześniu, wolnych miejsc jest pod dostatkiem. W środkowej części dorzecza jest kilka interesujących obiektów o zróżnicowanym standardzie. Bezpośrednio nad Radwią znajduje się hotel w pałacu w Nosowie oraz nowoczesny obiekt hotelowy ,,Petrico" w Krzywopłotach pod Karlinem wyposażony zarówno w pokoje hotelowe jak i domki rybackie dla wędkarzy. Przy rzece zostały przygotowane sztuczne łowiska, gdzie przy okazji można sobie powędkować mając 100% gwarancji udanego połowu. W Byszynie pod Białogardem znajduje się ośrodek agroturystyczny o skromnym standardzie ale niskich cenach natomiast w pewnej odległości od Radwi (5-8 km), w Strzekącinie znajduje się ekskluzywny hotel ,,Bursztynowy Pałac" w pięknie odrestaurowanym XIX wiecznym obiekcie.

WYDAREZNIA
Dla każdego wędkarza najważniejszymi wydarzeniami będą: uroczyste otwarcie sezonu łososiowego 1 stycznia oraz Święto Łososia i Troci w połowie lipca. Poza połowami ryb, poleca się również jazdy konne, spływy kajakowe oraz rejsy morskie z zakupami wolnocłowymi.

SRODOWISKO PRZYRODNICZE
Krajobraz dorzecza Parsęty kształtował lodowiec, po którym pozostała duża ilość oczek wytopiskowych, z których większość jest dzisiaj torfowiskami. Spotkać na nich można owadożerne rosiczki, reliktową bazyne czarną oraz atlantycką roślinę - wrzosiec bagienny. Ciekawostką są jeziora lobeliowe znajdujące się w południowej części dorzecza, w których spotyka się reliktowe rośliny wodne - poryblin i lobelię jeziorną.
W lasach spotykamy pięknie kwitnącą routine chronioną - wiciokrzew pomorski. Skupiska imponujących, kilkusetletnich dębów można podziwiać między Białogardem a Nosowem oraz pod Kołobrzegiem. Na cmentarzu w Tychowie znajduje się jeden z największych polodowcowych głazów w Europie ,,Tryglaw" o średnicy ok 50 m., wysokości 3,5 m i zagłębiony w ziemi na 4 m. W dorzeczu Parsęty łatwo zaobserwować duże ptaki takie jak żurawie, łabędzie, czaple, bociany. We wsi Leczno koło Białogardu naliczono 19 gniazd bociana białego. W gminie Rąbino występuje również rzadki bocian czarny. Z ptaków drapieżnych najczęściej spotkać można myszołowa, jastrzębia, ale gnieździ się również orzeł bielik, błotniak stawowy, kania rdzawa i wiele innych. Nad rzeką, szczególnie w pobliżu wysokich skarp obserwować można klejnot tych okolic - zimorodka. W lasach występuje obfitość zwierzyny łownej: dzików, jeleni, saren.
Ciekawe obiekty przyrodnicze:
o park zdrojowy w Kołobrzegu i Połczynie Zdroju,
o ekopark między Kołobrzegiem a Podczelem,
o dolina Parsęty pod Wrzosowem,
o pomnikowe dęby w Białogardzie i Nosowie,
o głaz narzutowy ,,Trygław" w Tychowie,
o rezerwat ,,Dolina Pięciu Stawów" pod Połczynem na wododziale Parsęty i Drawy,
o przełom Dąbnicy koło Chlopowa pod Połczynem,
o Przełom Parsęty w Osowku.

HISTORIA I OBIEKTY TURYSTYCZNE
Obszar Dorzecza Parsęty charakteryzował się burzliwymi dziejami ze względu na położenie na szlaku kupieckim (Szlak Solny), sąsiedztwo wybrzeża morskiego (Wikingowie) oraz zainteresowanie tym terenem rożnych państw. Jednocześnie ujście Parsęty do morza stanowiło dogodne warunki do kontaktów z innymi krajami gdyż port u ujścia Parsęty pozwalał na wywóz towarów, zwłaszcza płodów rolnych. Znaleziska datowane na X i XI wiek zawierają dirhemy arabskie, denary angielskie, niemieckie, czeskie, krzyżowe, surowiec zdobniczy i świadczą o ożywionych kontaktach handlowych. Prawdopodobnie już w tym czasie były eksploatowane źródła solankowe w Kołobrzegu.
W roku 1000 polski król Bolesław Chrobry umieścił w Kołobrzegu siedzibę biskupa Reinberga, jednak dopiero podczas misyjnej wyprawy zorganizowanej przez Bolesława Krzywoustego, którą kierował biskup Otto z Bambergu zdobyto Kołobrzeg i podporządkowano pomorskiego księcia Wiercisława co dało początek chrystianizacji. Średniowiecze do XIV wieku było okresem prosperity i z tego okresu pochodzą najstarsze budowle - gotyckie kościoły w Kołobrzegu i Białogardzie. Dalsze dzieje Pomorza to ciągłe próby zachowania odrębności władców pomorskich wobec naporu sąsiadów niemieckich, duńskich, szwedzkich które zakończone zostały ostatecznie w 1648 podporządkowaniem Brandenburgii a później Prusom i stopniowej marginalizacji tego regionu. Po drugiej wojnie światowej Pomorze stało się integralną częścią Polski. Z obiektów historycznych warto zobaczyć:
o ,,kamienne kręgi" w Grzybnicy, gmina Manowo z II-III w.n.e., będące pozostałością po osiedlach i cmentarzyskach o cechach skandynawskich, których twórcami byli Goci i Gepidzi,
o gotyckie kos cioty z XIII i XIV wieku - kolegiata w Kołobrzegu i kościół farny w Białogardzie oraz renesansowy kościół z elementami gotyku z XVI w. w Karlinie,
o mury obronne z Brainy Wysoką zwaną Połczyńską w Białogardzie.
Z obiektów turystycznych należy zobaczyć unikalną elektrowni? wodną z 1936 r. we wsi Roscino pod Białogardem z turbiną usytuowaną poniżej dna rzeki. Nadmiar wody przepływa nad elektrownią w celu utrudnienia jej lokalizacji przez samoloty zwiadowcze.

GASTRONOMIA I RĘKODZIEŁO
Restauracja w ,,Petrico" oferuje ciekawe potrawy z ryb, w tym z łososia. m.in. carpattio z łososia, sandacz Petrico, czy zupa rybacka z karpia. Również "Bursztynowy Pałac" proponuje znakomite wyżywienie. Kołobrzeg oferuje duży wybór potraw z ryb, poczynając od tradycyjnie smażonych (najwięcej w okolicy portu) czy wędzonych na gorąco (fort przy porcie jachtowym) do wymyślnie przyrządzonych, przy czym zaznaczyć jednak trzeba, ze w okresie od 1 czerwca do końca września wyb6r jest znacznie bogatszy niż poza głównym sezonem turystycznym. Godnym polecenia obiektem jest znajdująca się w potu dniowej części dorzecza, pod Bobolicami przy trasie z Koszalina typowo rybna restauracja ,,U Kawalca", gdzie serwuje się ryby na sto rożnych sposobów, przy czym oprócz troci, łososia, czy tradycyjnego już pstrąga zjeść można sieje, sielawy, węgorze, jesiotra oraz wiele ryb morskich. Restaurację te smakosz ryb powinien koniecznie odwiedzić a przy okazji może sobie powędkować na
sąsiednim sztucznym łowisku. Znakomitego pstrąga można również zjeść w restauracji w parku zdrojowym w Połczynie Zdroju.
W dorzeczu działa kilku twórców ludowych oraz wytwórców rękodzieła artystycznego oferując swoje wyroby np. w Białogardzie koło Bramy Polczynskiej, czy w Kołobrzegu na Starym Mieście.